Kepurė

Žiedavimas

© 2019 GVA

 Žiedavimas

Žiedavimas

Ventes Ragas

1822 metų gegužės 21 dieną Vokietijoje, Meklenburge, buvo sugautas baltasis gandras, kurio kakle styrojo ilga, egzotiška strėlė. Europoje niekas tokių strėlių ne tik nenaudojo, bet net nebuvo matęs. Ir tik žinovai nustatė, kad tokias strėles naudoja vienos iš Afrikos genčių medžiotojai... Vėliau rasta dar 18 paukščių, kurie buvo sužeisti panašiomis strėlėmis. Šis neįtikėtinas radinys tapo pirmuoju daiktiniu įrodymu, patvirtinančiu, kad Europos baltieji gandrai žiemoja Afrikoje.

Šiuo metu paukščiai, siekant nustatyti jų migracijos kelius, o taip pat kai kuriems jų biologijos faktams tirti, yra žieduojami. Šis metodas yra paprastas ir patikimas: mažas lengvas žiedelis, uždedamas paukščiui ant kojos, yra tarsi jo tapatybės kortelė. Vėliau, kur nors tą paukštį pagavus, radus žuvusį ar kitaip perskaičius jo žiedo numerį, galima nustatyti kur, kokio amžiaus ir kokiomis aplinkybėmis jis buvo žieduotas, kokiu greičiu ir kokį atstumą jis nukeliavo, koks likimas jį ištiko. Kai kurie paukščiai žieduojami ir spalvotais plastiko žiedais ant kaklo, sparno ar kojos, stambūs retesni paukščiai kartais žymimi specialiais mikrosiųstuvais.

Europoje paukščiai žieduojami daugumoje valstybių. Kiekvienoje šalyje gaminami ir specialiai jai skirti žiedai, ant kurių puikuojasi šalies arba miesto, kuriame įsikūres žiedavimo centras, pavadinimas. Greta šio užrašo įspaustas unikalus, sudarytas iš raidžių ir skaičių, kodas. Jei radote paukščio žiedą, būtinai apie jį praneškite savo šalies žiedavimo centrui. Ši informacija yra labai vertinga paukščių žieduotojams ir suteikia žinių apie paukščių judėjimo maršrutus, jų gyvenimo trukmę. O jūs sužinosite visas tikslias šio paukščio žiedavimo aplinkybes.

Jei radote žieduotą paukštį ar tik jo žiedą Lietuvoje, būtinai praneškite Lietuvos žiedavimo centrui, įsikūrusiam T. Ivanausko zoologijos muziejuje, siųsdami e.laišką ir nepamiršdami kuo tiksliau nurodyti radimo vietą, laiką ir kitas aplinkybes, adresu: likcentras @ gmail.com.

Jei žieduotą paukštį radote svečioje šalyje, praneškite tos šalies žiedavimo centrui. Jų adresus rasite EURING svetainėje.

EURING - organizacija, jungianti visus nacionalinius žiedavimo centrus. Jų svetainėje jūs rasite išsamią informaciją apie paukščių žiedavimą, metodus ir žinias, kurias suteikia paukščių žiedavimas. Tikriausiai daugeliui rūpi, kiek ilgai paukščiai gyvena? Paukščių žiedavimas bene geriausiai gali atsakyti į šį klausimą: http://www.euring.org/data_and_codes/longevity.htm.